Od chudobince k moderní škole

Prostoru Malého, v současnosti Tyršova náměstí, se říkalo „Mezi stodolami“, protože na jižní a částečně i západní straně stály hospodářské stodoly, které shořely v roce 1861 až na dvě, jež se dožily poloviny minulého století. Tady byly při bourání nalezeny na nosných trámech dřevěné kolíky, na nichž se sušily tabákové listy (město v minulosti mělo též přídomek Tabákové Týniště). V jedné z nejstarších chalup původního náměstí bydlel Jiří Turek, „kališník ze země vypovězený“, který koupil v roce 1707 tento pozemek od obce. Když roku 1732 odešel, byla chalupa prodána Krystyánu Malému, v jehož vlastnictví zůstalo stavení až do roku 1880. Za svého krátkého působení ve městě bydlel v tomto domku i městský syndikus (dnes tajemník) Josef Vladimír Pelikán. Později byl postupně ve vlastnictví několika týnišťských občanů, a tak se chalupa Jiřího Turka v celkem nezměněné podobě dočkala věku 250 let a byla zbourána až v roce 1958, kdy její místo zaujal dnes stojící obytný dům čp. 855.

Malé náměstí - stodoly

Stodoly na Malém nám. v roce 1936. V pozadí vlevo je dostud stojící stará hasičská zbrojnice

Malé náměstí b

Malé nám. v roce 1957. Zcela vlevo je Turkova chalupa, dnes bytovka č. p. 855 (pohled směr křižovatka u Dělnického domu)

Na protilehlé straně náměstíčka byl v roce 1895 zřízen chudobinec pro nemajetné a přestárlé občany. V tehdejší době to bylo významné sociální zařízení, které plnilo své ušlechtilé poslání až do padesátých let, kdy poslední obyvatelé byli převedeni do sociálního domova důchodců v Sítinách (v současnosti bytové domy). Tam už ale neměl každý z nich možnost bydlet sám v jedné místnosti jako v chudobinci. Uvolněný objekt převzala v roce 1955 osmiletá střední škola, která zde zřídila lidovou školu umění. Vyučovalo se ve stísněných a nevyhovujících podmínkách, a tak roku 1983 byla zahájena generální rekonstrukce původní budovy, aby mohla vzniknout moderní jednopatrová základní umělecká škola.

ZUŠ1

Vlevo chudobinec v roce 1895 / vpravo stav před zvýšením o jedno patro (červen 1983)

ZUŠ2

Říjen 1983 - rekonstrukce začíná / květen 1984 - první patro se již rýsuje

ZUŠ3

Březen 1987 - první rekonstrukce dokončena / ZUŠ v r. 2020 před druhou rekonstrukcí

Uplynulo bezmála dalších čtyřicet let a budova se opět stala malou pro nynější počet žáků ve více výukových oborech. Jelikož nebyla v té době žádná možnost rozšíření do strany, narodila se studie zvýšení o další patro. V průběhu času se však městu podařilo vykoupit sousední nemovitost č. p. 240 (bývalá truhlárna, později obytný dům), a tak nový návrh dispozičního řešení částečně navazuje na studii z roku 2016, která veškeré nové nároky ZUŠ řešila nástavbou třetího podlaží.

ZUŠ4

Říjen 2020 - demolice domu č. p. 240 / zamýšlená podoba rozšířené ZUŠ

Tyršovo náměstí bylo historicky využíváno pro dělnické manifestace a tábory lidu, ale i pro zábavné atrakce, kolotoče a střelnice. Dnešní náměstí a jeho nejbližší okolí plní skutečně své poslání kulturního centra, neboť na tomto prostranství se koná převážná část významných kulturních událostí našeho města pořádaných kulturním centrem i základní uměleckou školou. 

Libor Koldinský

Týniště v držení šlechtických rodů
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License. Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR