Čtvrťové hodiny vodárenské věže od firmy Karel Adamec

V projektu vodárenské věže, podle kterého byla zahájena v roce 1925 její výstavba, nebylo počítáno s věžními hodinami. Pořízení hodin do věže napadlo představenstvo města až v době výstavby věže.

stroj Adamec.JPG

Stavbyvedoucí byl natolik přesvědčen výborností tohoto nápadu, že bez projednání změny s projektantem, sám nechal zalomit původně rovnou římsu kolem budoucích ciferníků. Když projektant věže viděl dílo stavbyvedoucího, rozzlobil se a navždy se zřekl autorství věže, i když hodiny věž nijak nepokazily. Hodiny do věže pro město pořídila Všeobecná rolnicko-živnostenská záložna za 18.000,-Kč. Jedná se o hodiny vyrobené firmou Karla Adamce mladšího v Čáslavi. Výroba věžních hodin v tomto městě měla dlouhou tradici. Rodina Adamců vyráběla hodiny od roku 1883 do roku 1936, kdy výrobu převzali jiní hodináři. Jejich hodiny měly výbornou kvalitu a vyvážely se i do zahraničí. Celkem zhotovili cca 400 hodin. O tyto naše věžní hodiny se dlouhá léta staral a opravoval je pan Karel Koldinský. Hodiny jsou plně funkční i dnes, ale ručičky na věži pohání již novodobé elektrické zařízení.