Čapek Alois, ing.

Alois Čapek

* 10.2.1873 (Týniště nad Orlicí) - † 24. 6. 1952 (Praha)

Tento muž dosáhl na poli elektrotechniky skutečně světového věhlasu. V rodné obci vychodil čtyřletou školu a pokračoval ve studiu na hradecké reálce. Vysokoškolská studia absolvoval na pražské a vídeňské technice.

Mnoho let svého života strávil v cizině a již jako student cestoval po Německu, Francii a Švýcarsku. Začínal v rakousko-uherské Bukovině, v Černovicích (Ukrajina), jako adjunkt poštovního ředitelství u telegrafní správy. Tam pracoval první tři roky po studiích, ale už v roce 1899 vstoupil do vídeňské továrny koncernu Western Electric, jediné tehdejší továrny na telefony a telegrafy v rakousko-uherské monarchii. Ve službách této společnosti zůstal s kratší přestávkou až do svého pensionování v roce 1932.

Postupně působil ve Vídni, Antverpách, Chicagu a Berlíně. Krátce též v Praze, ale odtud odjel zase do Antverp, kde zůstal až do roku 1932 ve funkci hlavního inženýra, což mu umožnilo procestovat celou Evropu. Tak získal velké zkušenosti, z nichž vyšla řada jeho patentů i mnoho odborných pojednání v oboru telefonie. V Praze působil krátce v r. 1899 a pak ještě v letech 1919 - 1921. Začal vedením montáže telefonní ústředny, později založil a řídil podnik Telegrafia. Byl specialistou zejména na velké meziměstské telefonní ústředny a zároveň byl jedním z prvních českých slaboproudých techniků velkého formátu. Ještě jednou pak odešel do Antverp.

Po konečném návratu do Čech obrátil svůj zájem ke svému rodišti a jeho historii. Zajížděl do Týniště nad Orlicí na delší pobyty a založil zde 20.října 1940 Újezdní muzeum, které neslo jeho jméno. Napsal řadu vlastivědných studií. Jedna z nich, Bismark a Čechy se zabývá postavou týnišťského rodáka Františka Semeráka, Bismarkova vyjednavače s českými politiky v roce 1866. Zůstala v rukopise. Vydal knihu Tabák v Čechách o pěstování a zpracování tabáku ve zdejším kraji. Napsal také obsáhlé Dějiny Týniště nad Orlicí a obcí sousedních, které zůstaly rovněž v rukopise a na nichž pracoval celých dvacet let (1932 - 1952). Po úpravě ing. J. Zelenky je v roce 1971 vydalo týnišťské muzeum. O svých pětasedmdesátinách byl 10. 2. 1948 zvolen čestným občanem Týniště. V roce 1957 mu byla odhalena pamětní deska na bývalé obecné škole na náměstí. Dnes ji najdete na vedlejším domě, bývalé Jiruškově vile. Po ing. Aloisu Čapkovi je v Týništi rovněž pojmenována ulice, kde stál jeho rodný dům. Měl číslo 66.

Čapek telegrafia
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License. Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR