Kisch-Trojan Kamil, prof.

Kamil Kisch-Trojan

* 10. 7. 1893 (Týniště nad Orlicí) –  24. 10. 1941 (Nové Benátky)

Houslista, hudební skladatel, noto a knihtiskař. Své nadání od dětství rozvíjel soukromými hodinami u hudebního pedagoga Jindřicha Bastaře v Praze. Takto připraven studoval vídeňskou hudební akademii u prof. Otakara Ševčíka v letech 1908 až 1914. Od r. 1917 koncertním mistrem orchestru Národního divadla v Praze, poté vystupoval jako sólista České filharmonie. Koncertoval v Budapešti, Vídni, Paříži a Londýně. 

Od roku 1915, kdy narukoval do armády, byl jeho život spojen s Benátkami nad Jizerou. Prošel posádkami v Josefově a v Uhrách. V Budapešti koncertoval s orchestrem arcivévody Josefa. Na žádost šéfdirigenta Národního divadla Karla Kovařovice byl z armády uvolněn, aby se mohl plně věnovat kariéře houslisty. V Benátkách n. J. se r. 1922 natrvalo usadil a oženil (druhé jméno přijal po manželce) a založil První českou nototiskárnu. Vydával písně R. A. Dvorského, Jaromíra Vejvody, Karla Vacka aj. 

Předkové přišli do Týniště z Turnovska. Otec Leopold byl nádražním skladníkem u železniční společnosti Rakouská severozápadní dráha.

K. Kisch-Trojan

Zdroje: Muzeum Benátecka; Zpravodaj Benátecka, roč. 32, čís. 8, s. 12; 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License. Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR