Vila MUDr. Žabokrtského

dum_1938_small.jpgPan doktor Stanislav Žabokrtský byl praktický a železniční lékař, který působil v Týništi nad Orlicí, měl ordinaci v Lidovém domě a později na náměstí v místech dnešní polikliniky.

V třicátých letech dvacátého století se pan doktor rozhodl postavit na místě bývalého řeznictví pana Bartoše v Masarykově ulici (dnešní ulici 17. listopadu) patrový dům č.p. 217, obsahující v přízemí lékařské provozy a v patře bydlení pro rodinu. Stavba domu, kterou svěřil firmě Antonína Plíhala, byla zahájena zjara roku 1937 a na podzim již byl dům hotov. Jednalo se o zajímavý moderní dům na rohové parcele, nároží domu bylo provedeno oblé do čtvrtkruhu. Stavba domu byla řešena komplexně, většina vestavěného nábytku a vybavení domu schodiste_small.jpgbyla vyráběna na míru, včetně luxusně pojaté haly s ozdobnými sloupy a schodištěm, masivními zasunovacími dveřmi apod. Dům měl vlastní protiletecký kryt, zimní zahradu a prosklenou verandu, ústřední topení a garáž. V lékařském provozu domu se nacházela ordinace pana doktora, která měla i vlastní rentgen, dále v domě byla ordinace zubního lékaře a dentisty. MUDr. Žabokrtský musel ukončit praxi ve svém domě v roce 1952, ale lékaři v domě pracovali až do druhé poloviny 70. let. V domě byla nejdříve gynekologická ordinace a od 60. let zde ordinoval dětský lékař. MUDr. Žabokrtský zemřel v roce 1965. Dům zůstal v držení jeho rodiny až do dnešních dnů, jeho dcera Stanislava Čermáková jako dobrý duch domu zde stále bydlí a dovede krásně vyprávět o časech minulých.

plan_small.jpgZávěrem si dovoluji odcitovat z Protokolu sepsaného stavební komisí z 2. července 1937: „ Vstup do domu je z jižní strany ze zahrady, kde vstupuje se krytým vchodem do haly. Z této vedeno je schodiště do 1. patra i přístupný pokoj hosta. Za ním nachází se pokoj pro služku, který je však osvětlován oknem, vedoucím do pozemku sousedova, pana Josefa Vrabce. Kloset v přízemí ventilován je světlíkem. V 1. patře projektován je byt o kuchyni, čtyřech obytných místnostech, koupelně, klozetu, prádelně, spíži a schodů na půdu. Z jižního obytného pokoje přístupna je zimní zahrada. Nad částí přízemních místností na jižní straně v 1. patře projektovaná je terasa…“

Štěpán Tomašík

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License. Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR